Oynanabilecek pek çok oyun bulunuyor. İnsanlar zevk almak ve yoğun geçen günün yorgunluğunu atmak için oyun oynamayı tercih ediyor. Geçmişten günümüze oynanan oyunlar değişiyor. Günümüzde daha değişik oyunlar oynanıyor.

Tombala Nedir?

Tombala bir şans oyunu olarak tanımlanıyor. Bir kesenin içerisinde 1’den 90’a kadar olan taşların rastgele çekilmesine dayanıyor. Bu oyunun 24 tane kartı bulunuyor. Taşlar ve bu kağıtlar olmadan tombala oynanamıyor.

Kağıtların üzerinde rastgele sayılar yazıyor. Kağıdın üzerinde yazan sayıları en erken tamamlayan oyuncu, oyunu kazanıyor. Her yaştan insan tombala oynuyor.

Tombala kelimesinin temeli İtalyancaya dayanıyor. Tombala oynamak için en az 2 kişiye ihtiyaç duyuluyor. Ancak daha fazla kişiyle de oynanabiliyor.

Tombala Nasıl Ortaya Çıktı

Tombala oyununun 16. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülüyor. Uzmanlar, tombalanın ilk kez İtalya’da oynandığını söylüyor. Değişen dünya düzeniyle birlikte 17. Yüzyılda tombala tüm ülkelere yayılıyor. İtalyan tüccarlar, oyunu tüm dünyaya öğretiyor.

İtalyanlar o zamanda oyunu keyif almak için oynuyor. Ancak oyun daha sonra kumara dönüşüyor. Tüccarlar, para ve mal kazanmak için bu oyunu oynamaya başlıyor.

  1. Yüzyılda tombala oyunu günümüzdeki halini alıyor. Şu an bazı ülkelerde çocuklara sayıları öğretmek için oynanıyor. Bu oyunu oynayan çocuklar, sayıları daha kolay öğreniyor.

Tombala Oyunu Kuralları

Tombalada uyulması gereken pek çok kural bulunuyor. Oyundan zevk almak için bu kurallara uymak gerekiyor. Oyunu kurallarına göre oynamayanlar, çabuk sıkılabiliyor. Oyun kurallarına uymayanlar çoğunluk tarafından oyundan atılabiliyor.

Tombalanın fazla kişiyle oynanması öneriliyor. Çünkü oyuncu sayısı fazla olursa oyun daha eğlenceli hale geliyor. Tombalanın bazı kuralları şu şekilde:

  • Oyuna başlamadan önce taşlar kontrol edilmeli
  • Eksik olan taş ve kağıtlar belirlenmeli
  • Taşlar, keseden rastgele çekilmeli
  • Yırtık tombala kağıtları onarılmalı

Tombala, ülkemizde de sevilerek oynanıyor. Yaşlı kişiler bu oyunu daha çok seviyor.

Tombala Nasıl Oynanır?

Ülkemizde ve dünyada tombala oynayanların sayısı artıyor. Ancak birçok kişi oyunu yanlış oynuyor veya nasıl oynaması gerektiğini bilmiyor. Oyunu öğrenmek isteyenler, uzman kişilerden yardım alabiliyor. Tombalanın boş vakitte oynanması öneriliyor.

Tombalayı doğru oynamak için malzemelerin tam olması gerekiyor. Eksik malzemelerle oynanan oyunlarda problem çıkabiliyor.

Tombala taşlarını koymak için bir kese veya çanta gerekiyor. Gerekli şartlar sağlandığında oyun oynanabiliyor. Kese veya çanta olmazsa küçük çuvallar kullanılabiliyor.

Tombala Nerede Satılır?

Günümüzde tombalaya kolaylıkla ulaşılabiliyor. İnternet üzerinde veya zincir marketlerde satılıyor. İnsanlar eskiden tombalaya kolayca ulaşamıyordu. Ulaşan kişiler ise yüksek ücretler ödeyerek oyunu satın alıyordu. Para vermek istemeyenler oyunu kendisi yapıyordu.

Tombala alacak olanların araştırma yapması öneriliyor. İnternet üzerinden satılan tombala, kalitesiz olabiliyor. Kalitesiz ürünleri tercih edenler oyundan zevk almıyor. Oyuncak satan dükkanlarda da tombala bulunabiliyor.

Tombalayı almadan önce kontrol etmek gerekiyor. İçinde eksik taş olan ürünlerin alınmaması öneriliyor. Çünkü eksik taşların belirlenmesi zor oluyor.

Çevrimiçi Tombala Oynanır Mı?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Ülkemizde ve dünyada internet kullanan kişi sayısı artıyor. Artık kolaylıkla internetten oyun oynanabiliyor. Siteler, internetten oyun oynamak isteyen kullanıcıları eşleştiriyor. Eşleşen kişiler dilediği oyunu oynayabiliyor.

Çevrimiçi tombala oyunu oynanıyor. Tombala oynamak için bir araya gelmek gerekmiyor. Tombala oynamak isteyenler BahisMerkez sitesine girip masalara katılabiliyor.

Boş vakti olanlar internetten tombala oynamayı tercih ediyor. Günün her saati oynanabiliyor.

Tombala Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tombalada dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunuyor. Oyunu kazanmak için takip etmek gerekiyor. Oyunu kazanmak isteyen kişiler, oyuna başlamadan önce kuralları araştırıyor. Kurallar bazı yerlerde değişiyor. Değişen kuralları iyi öğrenmek gerekiyor.

Tombala oynarken rakipleri kontrol etmek gerekiyor. Bazı oyuncular hile yapabiliyor. Hile yapanların oyundan çıkarılması öneriliyor. Tombalayı kumar olarak görmemek gerekiyor.

Tombala kağıdındaki sayıların büyük olması gerekiyor. Çünkü bazı kişiler küçük sayıları okuyamıyor. Bunun sonucunda yanlış taşları alıp kağıdına koyuyor.

Tombala Oyununun Faydaları Nelerdir?

Tombala, boş zamanları keyifli hale getiriyor. Tombala oynayan insanlar sosyalleşme fırsatı buluyor. Hem dünyada hem de ülkemizde yılbaşı gecelerinde tombala oynanıyor. Tombala oynamak için yılbaşı akşamını beklemek gerekmiyor. Hafta sonları da tombala oynanabiliyor.

Tombala oynayan kişileri, kaliteli zaman geçiriyor. Tombala oynayan çocukların görsel zekası gelişebiliyor. Tombala oynayan çocuklar, kendini geliştirme fırsatı buluyor.